Asociația Betania

Centrul Delfinul - Centru de terapie pentru copii cu autism

Status: Fundraising

Centrul Delfinul pentru copii cu autism din Bacău oferă din anul 2005 servicii specializate atât copiilor cu tulburări de spectru autist (TSA) și alte tulburări de dezvoltare cât și familiilor acestora.

[ Show more ]

Sumă:

Galantomi:

Donații:

Vrei să fii fundraiser? Contactează Organizația

Intervenția terapeutică vizează învățarea abilităților specifice vârstei cronologice, luând în considerare toate ariile de dezvoltare (limbaj și comunicare, socializare, cogniție, motricitate fină și grosieră), abilități necesare dezvoltării capacității de adaptare a copilului în toate mediile specifice vârstei.

Totodată, oferă consiliere, informare și sprijin familiilor cu privire la specificul tulburărilor de dezvoltare, la tabloul clinic al tulburărilor, la metodele și principiile intervenției terapeutice.

Centrul Delfinul pentru copii cu autism oferă terapie educațională, comportamentală și cognitiv- comportamentală în cadrul următoarelor servicii specializate:

- Serviciul de evaluare inițială
- Serviciul Centrul de zi
- Serviciul de terapie comportamentală intensivă
- Serviciul de terapie comportamentală în sistem ambulatoriu (individual și de grup)
- Terapie ocupațională
- Terapie logopedică
- Hidrokinetoterapie
- Informare și consiliere pentru părinți
- Grup de suport pentru părinți
- Cursuri de pregătire teoretică pentru specialiști - worshop

Capacitatea Centrului presupune acordarea de servicii terapeutice unui număr de 35 copii / zi, respectiv 70 copii / lună.

Fondurile strânse prin intermediul platformei Galantom vor acoperi costurile necesare orelor de terapie pentru copiii din Centrul Delfinul.

Mai multe despre proiectul puteti afla aici